Wśród wielickiej soli

mazury

roztocze

pieniny

zwierzyniec

zamosc

Pamięta czasy książąt i królów. Zachwyciła Kopernika, Goethego, Chopina, a dziś przyciąga ponad milion zwiedzających z całego świata. Kopalnia Soli „Wieliczka” zabytek z listy UNESCO, atrakcja turystyczna, uzdrowisko, sanktuarium, miejsce wydarzeń kulturalnych i sportowych.

W całej Europie, a może i na kuli ziemskiej pierwsze ona zajmuje miejsce tak przez swą rozległość, już dla tego, że sól ma czystą i w wielkich masach, jako też dla wspaniałych robót podziemnych – pisał o wielickiej kopalni Ambroży Grabowski (XIX w.). W swych zachwytach nie był odosobniony, a to, co podobało się turystom ponad sto lat temu, wciąż przyciąga swym unikatowym pięknem i czyni z Kopalni Soli „Wieliczka” obiekt, który koniecznie trzeba zobaczyć.

A bez wątpienia jest co podziwiać. Wydrążone w soli chodniki i komory układają się nie tylko w podziemną Trasę turystyczną, ale też w historię solnego górnictwa od średniowiecza po współczesność. Ślady pracy liczonej w setkach lat, malownicze solankowe jeziora, kaplice wyrzeźbione w drewnie i soli, słone figury i pomniki, blask kryształowych żyrandoli tworzą świat niepowtarzalny i tajemniczy. Co więcej, Kopalnię Soli „Wieliczka” można nie tylko zobaczyć, ale też jej doświadczyć – Trasa górnicza pozwala turystom sprawdzić w praktyce, na czym polega podziemny fach.

Multimedialna ekspozycja oraz kino 5D, plac zabaw, restauracja, sklepy z pamiątkami, noclegi wśród soli, tematyczne zwiedzanie, koncerty, wystawy, lecznicze pobyty w uzdrowisku położonym na głębokości 135 m… Mimo „ukończonych” 700 lat kopalnia tętni życiem i wciąż ma w zanadrzu coś nowego – na przykład uruchomioną na powierzchni tężnię solankową. Inhalacje dobroczynnym solnym aerozolem służą zarówno osobom ze schorzeniami dróg oddechowych, jak i zupełnie zdrowym, które pragną odpocząć, pospacerować i zaczerpnąć czystego powietrza.

Wielicka kopalnia zdumiewa, inspiruje i kusi. Zobaczyć ją raz? Koniecznie! Raz jeden i kolejny, i następny, bo do Kopalni Soli „Wieliczka” naprawdę warto wracać.

Noclegi, Tanie noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.