Wizyta w Karpaczu

Klimat Karpacz wille kształtuje się pod wpływem mas powietrza napływających znad Atlantyku i Skandynawii. Jest ostry, subpolarny, odpowiadający miejscom położonym 400 m wyżej w Tatrach. W Karkonoszach występuje duża zmienność stanów pogody, niska średnia roczna temperatura, długa zima i krótkie, lecz chłodne lato. W Karpaczu najzimniejszym miesiącem jest luty (-7° C), natomiast najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień (+15° C).

Karkonosze, a szczególnie Śnieżka należą do najbardziej wietrznych obszarów Europy. Wieją tu wiatry fenowe, które powodują wiatrołomy. Tylko około 3 dni w roku należy do zupełnie bezwietrznych. Na Śnieżce średnia temperatura wynosi 0° C, najzimniejszy miesiąc to styczeń i luty (-7,1° C), najcieplej jest w lipcu i sierpniu (+8,3° C). Najzimniejszą temperaturę, która zanotowano na Śnieżce wynosiła -33° C. Pokrywa śnieżna zalega tu około 200 dni w roku.

Najwięcej opadów odnotowuje się w lipcu, najmniej natomiast w lutym i wynoszą one średnio ok. 1200 mm rocznie. Liczba dni z mgłą w Karpaczu wynosi ok. 60 dni, na Śnieżce przekracza 300 dni. W Karpaczu dni burzowych występuje 28 w roku a na Śnieżce 26.