Tarnica – Bieszczady

Bieszczady to dla wielu osób najpiękniejsze góry w Polsce. Pięknie prezentują się jesienią, zapierających dech w piersi widoków. Bieszczady zachwycają każdego. Sprawiają, że chce się wrócić, aby ponownie wędrować połoninami czy wejść na Tarnicę (1346 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie. Turyści wybierają się tutaj, przede wszystkim na widoki. Tarnica znalazła swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Natomiast po drugiej stronie granicy wznosi się najwyższy szczyt całych Bieszczad czyli Pikuj, zwany również Huśla przez który niegdyś przebiegała granica Państwa Polskiego.


Tarnica obok połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, najczęściej odwiedzany szczyt Bieszczad. Wędrowcom oferuje wspaniałe widoki na część Bieszczadów oraz dalej, aż po Gorgany. Popularnym miejscem wyjścia są Ustrzyki Górne i przejście widokową granią Szerokiego Wierchu i dalej na szczyt Tarnicy. Można udać się z Wołosatego, ale dodatkowo przejście pod Kopą Bukowską (1320 m), wejście na Halicz (1333 m) i przez Rozsypaniec (1280 m), zejście na Przełęcz Bukowską (1107 m) i powrót leśną drogą do Wołosatego. P
Nazwa szczytu pochodzi z języka rumuńskiego i ma związek z jego charakterystycznym, siodłowatym kształtem, na dnie znajduje się przełęcz pod Tarnicą (1275 m n.p.m.). W języku rumuńskim słowo „tarniţa” tłumaczy się jako „siodło”, „przełęcz”.

Charakterystyczny krzyż znajdujący się na szczycie nie jest pierwszym jaki tam zamontowano (to trzecia wersja krzyża). Jako pierwszy (od 1978 roku). Postawiony w jego następstwie (w 1987 roku) drugi, większy krzyż połamał wiatr. Jego nową, wzmocnioną wersję (stanęła w roku 2000).

Najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki, warto rozpocząć we wsi Wołosate. Natomiast jeśli zdecydujecie się na spacer z Ustrzyk, czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, to będziecie potrzebowali około 3h 15 min na szczyt plus powrót.

Kolejnym krokiem przy wyborze szlaku na Tarnicę będzie decyzja, czy będąc już w Wołosatem zdecydujecie się na ponad 6h pętlę przez Halicz i Rozsypaniec, czy jednak wolicie krótki, bezpośredni spacer niebieskim szlakiem na szczyt i powrót.

– Tarnica szlak z Ustrzyk Górnych.
Czas: 3h 15 min, Dystans: 8,1 km, Przewyższenie: 741 m + powrót. Kolor Czerwony – Trasa: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica
– Niebieski szlak z Wołosatego:
Czas: 2h 05 min, Dystans: 4,3 km, Przewyższenie: 610 m + powrót. Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica
– Tarnica szlak czerwony z Wołosatego:
Czas: 5h 05 min, Dystans: 14,6 km, Przewyższenie: 861 m + powrót. Trasa: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica


Możliwość komentowania jest wyłączona.