Przyroda w Zawoi

Zawoja jest siedzibą dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego (BgPN), który aktualnie obchodzi swoje 50-lecie (utworzony w 1954 roku). Mieści się ona w stylowym budynku stojącym na terenie Zawoi Barańcowej. Znajduje się tu ponadto Ośrodek Edukacyjny, w skład którego wchodzi ekspozycja muzealna złożona z części przyrodniczej i etnograficznej, oraz Ogród Roślin Babiogórskich (alpinarium). BgPN wytyczył i urządził kilka ciekawych ścieżek edukacyjnych, które uzupełniają gęstą sieć pieszych szlaków PTTK. Zawoja posiada też wiele oznakowanych tras rowerowych oraz kilka szlaków narciarskich. Zawoja wille mają do dyspozycji atrakcyjne miejsca noclegowe.

Interesującą przyrodniczą atrakcją Zawoi jest 8-metrowej wysokości wodospad na Mosornym Potoku należący do największych w Beskidach.

Warto wspomnieć o kilku zawojskich pomnikach. Są to: głaz z tablicą pamiątkową w Zawoi Centrum, ustawiony przed domem, w którym mieszkał i zmarł Franciszek H. Siła-Nowicki; pomnik prof. dr Władysława Szafera (1886-1970) i dr Hugona Zapałowicza (1852-1917), botaników zasłużonych dla ochrony przyrody Babiej Góry; obelisk ku czci papieża Jana Pawła II na przełęczy Krowiarki oraz, również na przełęczy Krowiarki, symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza, światowej sławy językoznawcy, który zginął w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy w 1969 roku.