Pieniny – największe atrakcje

podlasem

kwiatek

bartkowska

weglarz

malinow

lizon

asienka

palider

malalaka

Pieniny noclegi stanowią jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na 3 części: Pieniny Spiskie, między Dursztynem a Niedzicą; Pieniny Właściwe, między Czorsztynem a Szczawnicą oraz Małe Pieniny, między Dunajcem a przełęczą Rozdziele. Pasmo rozciąga się na długości 35 km i 6 km szerokości.

Obszar Pieniny obfituje w wiele atrakcji, które zaspokoją najróżniejsze gusta. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów.

Największą liczbę turystów sprowadza przełom rzeki Dunajec, będący przebojem turystycznym na europejską skalę. Rzeka płynie na odcinku prawie 250 kilometrów na terenie Polski i Słowacji. Najbardziej interesująca część znajduje się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Od dłuższego czasu organizowane są tu słynne spływy, których historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na jednej tratwie może zmieścić się 12 osób, którym towarzyszą dwaj flisacy. Trasę urozmaica kilka ostrych zakoli, a szybkość pokonania trasy zależy także od stanu wody. Stałym elementem są natomiast piękne widoki – ściany górskie sięgają tu 300 metrów!

Warto zobaczyć także Dunajec z lotu ptaka, wybierając się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa wywodzi się od sokołów, które kiedyś miały ty swe gniazda. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.

Wypoczynek w Pieninach warto urozmaicić wycieczką do rezerwatu przyrody Biała Woda, który znajduje się w miejscowości Jaworki. Malowniczy wąwóz w dolinie potoku Biała Woda zachwyca urozmaiconymi formami skalnymi. Przeważają tu wapienie z okresu jury i kredy, które przybierają najróżniejsze kształty. Rezerwat idealnie nadaje się na spacery – trasy są bardzo dobrze oznakowane, nie brakuje tu tablic informacyjnych, a także ławeczek dla zmęczonych wędrowców.