Pieniny

Pieniny to pasmo górskie w południowej Polsce i północnej Słowacji stanowiące najwyższą część Pienińskiego Pasa Skalicowego o długości ok.550 km i szerokości 3-5 km rozciągającego się łukiem od okolic Wiednia po Marmaroszę w Rumunii.

Pieniny domki dzielą się na 3 części. Pierwsza część obejmuje Pieniny Spiskie z doliną Białki i przełomem Dunajca pod Niedzicą. Druga część to najbardziej popularne wśród turystów Pieniny Środkowe rozciągające się od Niedzicy przez Sromowce, przełom Dunajca, Krościenko, Szczawnicę oraz szczyty: Trzy Korony (982 m n.p.m), Sokolica (747 m n.p.m.). Ostatnia, trzecia część Pienin to Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1052 m n.p.m.), które sięgają do doliny Popradu.

Pieniny przyciągają turystów wieloma atrakcjami: spływ tratwami Przełomem Dunajca, zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie oraz gotycko-renesansowego zamku w Niedzicy ,rejs statkiem białej floty po Zbiorniku Czorsztyńskim, rezerwaty: Biała Woda, Zsakale-Bodnarówka, Wawóa Homole, przejazd kolejką linową na Palenicę, wejścia na Trzy Korony, Sokolicę, Wysoką i inne.