Nidzica noclegi na Mazurach

Nidzica jest to miasto położone w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Nidą na Pojezierzu Mazurskim. Miasto sąsiaduje z gminami: Jedwabno, Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo oraz Olsztynek. Nazwa miasta utworzona jest od słowiańskiego rdzenia nid/neid występującego w nazwach rzek nizinnych. Pierwsze źródła historyczne podają niemiecką nazwę: Nydenburg, później Neidenburg („gród nad rzeką Nidą”), którą spolszczano na Nibork, Nidbork, Niedzbórz. Nidzica leży 130 km od granicy z Rosją i ok. 180 km od Kaliningradu. Odległości:
Warszawa– 156 km
Gdańsk– 173 km
Olsztyn– 56,5 km
Działdowo– 23 km

Mazury noclegi to miejsce oblegane przez turystów zwłaszcza w sezonie letnim. Mikołajki noclegi czy Giżycko noclegi te miejsca każdy zna i każdy kto zwiedza Mazury wybiera się w te miejsca.

Co warto zwiedzić będąc w Niedzicy?

Szczególną zaletą Nidzicy są jej walory turystyczne. W niedalekiej odległości od Nidzicy znajduje się rezerwat krajobrazowy źródeł rzeki Łyny, rezerwat żółwia błotnego w Orłowie, rezerwat przyrody nieożywionej Koniuszanka I oraz rezerwat florystyczny Koniuszanka II ze starodrzewiem dębowym i wkomponowaną w krajobraz ścieżką dydaktyczną w leśnictwie Wikno, punkt widokowy nad jeziorem Zdręczno oraz oznaczone szlaki rowerowe i piesze.
Duża atrakcję stanowi XIV wieczny zamek, który był siedzibą administracji krzyżackiej. Jest to największy na Mazurach pokrzyżacki zamek o charakterze rezydencjonalno – obronnym.
Pobliskie lasy stanowią wyjątkowe tereny myśliwskie, obfitujące w zwierzynę łowną. Spotkać tu również można unikatowe siedliska orła bielika i bobrów. Duża ilość jezior (29, w tym 22 w gminie Nidzica, 1 w gminie Janowo i 6 w gminie Kozłowo) i lasów, czyste środowisko, bogata historia powiatu stanowią doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki.

Mazury

Gmina Nidzica zwana jest “Bramą na Warmię i Mazury”. Miasto- to ciekawe zabytki i bogaty kalendarz kulturalny oraz sportowy, a okolice to niezwykle malowniczy, pagórkowaty krajobraz, pokryty licznymi jeziorami, lasami, mokradłami i torfowiskami. Do najbardziej znanych i cyklicznych imprez w gminie należą: Dni Nidzicy w czasie których, oprócz gwiazd piosenki i kabaretu można oglądać rycerzy walczących na miecze, włócznie i topory, Międzynarodowy Festiwal Fantastyki, Nidzickie Targi Rzemiosła, Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Drobiowego, czy Festiwal Muzyki Pozytywnej. Historyczno-przyrodnicze i kulturalne walory Ziemi Nidzickiej czynią z niej atrakcyjny teren dla miłośników turystyki i wypoczynku. Dla nich też powstały interesujące trasy widokowe, piesze i rowerowe oraz szlaki wodne.