Hajnówka

Hajnówka to miasto w województwie podlaskim, położone na Nizinie Podlaskiej na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Okolice Hajnówki to rozległa równina pokryta lasami, łąkami i polami uprawnymi. Przez miasto przepływa rzeka Leśna Prawa.

Miasto jest ośrodkiem turystycznym i ośrodkiem mniejszości białoruskiej. W mieście swoją siedzibę ma Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej, jest to także centrum przemysłu drzewnego i mieści się tu zakład dziewiarski, odzieżowy, spożywczy i przetwórstwa runa leśnego. Na terenie gminy Hajnówka zlokalizowanych jest 87 stanowisk archeologicznych.

Wiele źródeł podaje, że nazwa miasta pochodzi od imienia strażnika osadzonego w uroczysku Skarbosławka w XVIII wieku. Natomiast część badaczy jest zdania, że nazwa wzięła się od gwarowego zwrotu „uhaj” oznaczającego polanę, na której wypasano bydło.

Do najciekawszych atrakcji miasta należy przejażdżka kolejką wąskotorową do jeziora Topiło, Park Miniatur Zabytków Podlasia i pomnik żubra z brązu. W Parku można podziwiać regionalną architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace i rekonstrukcje nieistniejących już budowli. Każda z makiet, wykonanych w skali 1:25, jest opatrzoną tabliczką informacyjną i mapką lokalizacyjną.

W maju organizowana jest impreza cykliczna Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, a swoją siedzibę ma tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku.