Ekologicznie na Mazurach

Prawie 50 ton makulatury zebrano podczas tegorocznej zbiórki makulatury, którą zorganizowano w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Za każde 15 kg oddanego papieru można było otrzymać sadzonkę drzewa lub krzewu.

Organizatorzy akcji: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwo Giżycko – wiedzą, że zwiększenie odzysku makulatury można uzyskać tylko w jeden sposób – zbierając ją i przekazując do punktów zbiórki surowców wtórnych. Dlatego też od trzech lat aranżują kampanię pod hasłem „Drzewko za makulaturę”. W akcji może wziąć udział każdy: ten kto zbiera makulaturę systematycznie oraz osoby, które są „pionierami’ w tej dziedzinie. Uczestnicy kampanii za każde 15 kg oddanej makulatury, mogą otrzymać jedną sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego liściastego lub iglastego. Mazury noclegi zapraszają.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…
– Korzyści z takich akcji jest wiele. Przede wszystkim mniej makulatury trafia na składowiskach odpadów, a więcej do recyklingu – tłumaczy Wiola Rawa-Rudzińska, kierownik MCEE Giżycko. – Poza tym wzbogacamy krajobrazu o nowe drzewa i krzewy, a przecież nowe rośliny to wzrost bioróżnorodności. Nie mniej ważny jest aspekt edukacyjny przedsięwzięcia, w którym biorą udział rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Pamiętajmy, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

W tym roku akcja trwała od 1 czerwca do 20 października. Wzięło w niej udział 50 instytucji (firm, placówek oświatowych) oraz 92 osoby indywidualne. Uczestnicy akcji zebrali łącznie 50 ton kg makulatury. Za zgromadzoną i przekazaną do punktu zbiórki surowców wtórnych makulaturę uczestnicy akcji otrzymali sadzonki krzewów i drzew liściastych oraz iglastych. Przekazanie roślin odbyło się 19 i 20 października przy Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus” w Lesie Miejskim w Giżycku. Osoby, które stawiły się po odbiór swoich drzewek musiały przedstawić dokument przekazania makulatury do punktu surowców wtórnych. Łącznie do uczestników akcji trafiło 3050 sadzonek.


Możliwość komentowania jest wyłączona.