Chochołów


Chochołów to duża wieś podhalańska, stanowiąca jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu. Położona jest nad Czarnym Dunajem, na wysokości ok. 750 m n.p.m. Lokację wsi datuje się na rok 1592.

Dzięki swym aspektom historycznym i bogactwu kulturowemu, Chochołów jest dziś miejscowością chętnie odwiedzaną przez rzesze turystów. Jest to żywy skansen budownictwa regionalnego. Podziwiać możemy tutaj aż 120 zagród chochołowskich, wybudowanych w stylu podhalańskim z drewnianych płazów, uznanych przez UNESCO za zabytek klasy „0” regionalnej architektury budowlanej.

Miejscowość zawdzięcza swoją sławę historycznemu zrywowi do walki o niepodległość w 1846 roku, zwanym, przez górali „poruseństwem”, zaś przez historyków Powstaniem Chochołowskim. Dziś w najstarszej chałupie, zbudowanej w 1798 roku znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego, gdzie prezentowane są wystawy przedmiotów kultury ludowej.

Chochołów uważany jest za istotny ośrodek twórczości ludowej. Dużą popularnością cieszy się tutaj zdobnictwo w drewnie, w metalu jak i malarstwo na szkle i hafciarstwo.

Do najważniejszych zabytków tego regionu zaliczyć można neogotycki Kościół Świętego Jacka wzniesiony w XIX wieku. Warto obejrzeć wewnątrz obraz Matki Boskiej malowany na desce, jest to przepiękna monumentalna budowla górująca nad wsią.

Przez Chochołów biegnie główny szlak komunikacyjny z Czarnego Dunajca do Zakopanego. Z centrum wsi prowadzi droga do przejścia granicznego ze Słowacją.