Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to malownicza miejscowość na podhalu, w powiecie tatrzańskim , w gminie Bukowina Tatrzańska

Wieś o zabudowie ulicowej ciągnie się na długości 8 km wzdłuż rzeki .

Lasy i tereny zadrzewione zajmują około 20% powierzchni wsi.  Lasy należą do piętra lasów mieszanych regla dolnego 

W Białce Tatrzańskiej panuje klimat górski, ale jest on dużo łagodniejszy niż w pobliskich Tatrach. Lato w Białce jest ciepłe, zimy są chłodne, często z obfitymi opadami śniegu.

Białka Tatrzańska noclegi co roku przyciąga tysiące turystów. Zarówno zimą jak i latem Z wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego można udać się na wiele ciekawych wycieczek. Z Wierchu Poroniec prowadzi droga na Rusinową Polanę . Z Łysej Polany możemy udać się na wycieczkę najbardziej obleganym szlakiem w Tatrach – nad Morskie Oko.

Zimą narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z trzech wyciągów narciarskich: Kaniówki, Bani i Kotelnicy. Na terenie Białki Tatrzańskiej znajduje się także lodowisko zlokalizowany przy Zespole Szkół. Dodatkową atrakcją Białki Tatrzańskiej jest nowoczesny kompleks basenów termalnych 

Białka Tatrzańska to wieś podhalańska zamieszkuje tam ponad 2 000 mieszkańców. W okresie zimowym, często liczba turystów przekracza liczbę mieszkańców nawet trzykrotnie.
Noclegi w Białce Tatrzańskiej to bardzo znana w Polsce miejscowość letniskowa, która posiada koleje linowe, baseny termalne. Z południowej strony tej miejscowości otwiera się dolina Tatr Bielskich, dzięki której w Białce Tatrzańskiej jest wysokie nasłonecznienie, które łagodzi ostry górski klimat.

Białka Tatrzańska tanie noclegi posiada wiele atrakcji turystycznch.:
Zabytkowy, drewniany kościół z XVIIw. Zbudowanych przez mieszkających tam cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Polichromowany ołtarz główny ozdobiony jest barokową figurą NMP Niepokalanie Poczętej

Rzeka Białka to prawy dopływ Dunajca. Źródła znajdują sie w Tatrach Wysokich. Wody rzeki są bardzo czyste, żyją tam takie ryby jak pstrąg potokowy, troć jeziorowa, lipień,głowacz pręgopłetwy, strzelba potokowa.

 Droga Królewska jest uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych, prowadzi ona przez białczańskie wierchy. Legenda głosi, że miejscowi górale przeprowadzili nią króla Jana Kazimierza uciekającego przed Szwedami na Węgry.
Litwinowa Grapa . Otacza ją piękna panorama obejmująca Gorce, Pieniny, Babią Górę, a także szczyty Tatr. Znajduje się tam również wyciąg narciarski i trasy, a na szczycie z inicjatywy proboszcza ks. Huberta Kasztelana ufundowano metalowy krzyż milenijny trzymający pieczę nad całym Podhalem i Spiszem.