Trasy i szlaki rowerowe w Bieszczadach

Numer trasy : 7A. Długość : 70 km. Bieszczady noclegi

Opis szlaku : Łatwa, ale bardzo przyjemna wycieczka w okolice Ustrzyk Dolnych . Nieliczne wzniesienia pokonujemy drogami bitymi , szutrowymi . Większość trasy przebiega przez las mieszany , liściasto – iglasty zamieszkiwany licznie przez wierzynę płową . W okolicach Łodyny , Brelikowa i Ropienki działające jeszcze kopalnie ropy naftowej stanowią atrakcję turystyczną . Wjeżdżając na Jałowiec , w kierunku noclegi Bieszczady południowym i południowo-zachodnim rozciąga się widok na Hoszowskie Góry Rusztowe z pasmem Równi oraz pasmo Żukowa . W dolinie Stebnika , przed drugą wojną światową , znajdowała się wieś zamieszkana przez ponad trzystu mieszkańców oraz osada niemiecka Steinfels , którą zamieszkiwało około 180 mieszkańców . Pozostałością po nich są sady i cmentarz . Dolina obecnie zamieszkała , jest siedliskiem wielu chronionych zwierząt : boaciana czarnego , orła przedniego , niedźwiedzia brunatnego , jak również zwierzyny łownej . Na trasie znajduje się wiele miejsc do odpoczynku nad czystym potokiem . Mażna rozpalić ognisko , upiec kiełbasę . Mażna również zaopatrzyć się w węgiel drzewny . Na potoku Stebnik , przed Krościenkiem znajdują się miejsca , w których można zażyć kąpieli w gorące dni . Trasa jest przejezdna w ciągu całego roku . W zimie , samochody zwożące drewno z lasu przecierają szlak . Jest to dziki , uroczy zakątek Przedgórza Bieszczadzkiego wart odwiedzenia przez wszystkich przebywających w Ustrzykach Dolnych . Trasa w całości prowadzi drogami bitymi , stokówkami . Bieszczady pokoje gościnne
Szlak rowerowy ” Czarna ”

Numer trasy : 8A. Długość : 60 km.
Bieszczady pensjonaty
Opis szlaku : Trasa ” Czarna ” ukazuje nam charakterystyczną architekrurę Bieszczadów sprzed kilku wieków . Część szlaku biegnie w okolicy Jeziora Solińskiego co dodatkowo podnosi atrakcyjność trasy . Długość, nawierzchnia i tylko trzy trudne podjazdy powodują , że można określić szlak jako średnio trudny technicznie i wydolnościowo . Bieszczady domki
Elementami utrudniającymi poruszanie się po trasie jest wzmożony ruch pojazdów oraz stumetrowy fragment osuwiska na którym jesteśmy zmuszeni do zejścia z roweru . Podobnie jak na wszystkich pozostałych szlakach spotykamy tu zapory zamykające wjazd do lasu .

Modyfikacje trasy :

1. 7,6 km – można skręcić w lewo i poprzez Skorodne i Kaczmarewkę dojechać do Lipia . Opuszczamy odcinek szlaku przez Wańka Dział i Olchowiec .

2. 45,6 km – skręt w prawo . Możemy jechać prosto . Wygodna asfaltowa droga doprowadzi nas do Czarnej . Po drodze miniemy Czarną kopalnie .

Ścieżka rowerowa ” Otryt i dolina Sanu ”

Numer trasy : 9B. Długość : 118 km.

Opis szlaku : Szlak ” Otryt i dolina Sanu ” jest najdłuższą z tras . Przebiega po drogach o różnej nawierzchni (od dywaniku afaltowego po drogę gruntową) z przewagą utwardzonych dróg żwirowych . Na trasie występują liczne podjazdy, o długości nawet 6 km i przewyższeniu 300 m, ale dzięki temu są także wspaniałe zjazdy . Zaletą tego szlaku jest wspaniała różnorodność terenu , dzika przyroda , piękne pejzaże oraz możliwość wielu modyfikacji trasy .
Do elementów szczególnie niebezpiecznych szlaku należą zaporty drogowe zamykające wjazd do lasu , ” dziurawe drogi ” na zjazdach oraz pojazdy przewożące drewno . Należy liczyć się również z możliwością spotkania prawowitych mieszkańców tych terenów : misia , wilka itp .

Modyfikacje trasy :

1. Szlak ma połączenie ze szlakiem transgranicznym na odcinku Nasiczne – Brzegi Górne – Wetlina – Dołżyca , na odcinku Szczycisko – Sine Wiry – Polanki oraz Studenne – Rajskie – Olchowiec .

2. Szlak ma połącznie ze szlakiem gminy Czarna poprzez małą obwodnicę bieszczadzką : z Lutowisk do miejscowości Czarna poprzez wzgórze Kaczmarewka oraz na Wańka Działe pod Otrytem do miejscowości Polana .

3. Szlak łączy się ze szlakiem gminy Cisna poprzez odcinek łącznikowy: Tworylne – po przez Szczycisko – dp Kalnicy .